Za nami kolejny tydzień walki z koronawirusem. Koronawirus (COVID-19) przenosi się drogą kropelkową podczas bliskiego kontaktu z nosicielem i nie daje się wyleczyć antybiotykami. Musi go zwalczyć nasz własny układ odpornościowy, a leczenie ma charakter objawowy. Okres rozwoju trwa od 1 do 14 dni, dlatego tak ważna jest dwutygodniowa kwarantanna. Objawy choroby pojawiają się najczęściej 5 dni po zakażeniu i należą do nich: zmęczenie, gorączka, suchy kaszel oraz często bóle mięśni i katar. Wirus atakuje płuca, stąd kaszel i uczucie duszenia.
Koronawirusem można się zarazić podczas bliskiego kontaktu z nosicielem, dlatego ważną sprawą jest profilaktyka. Unikajmy kontaktu z innymi ludźmi i zostańmy w domu. Przemieszczajmy się jedynie do pracy, do sklepu czy apteki oraz w ramach pomocy innym czyli wolontariatu. Najtańszą i najważniejszą formą profilaktyki jest dbanie o higienę, więc często myjmy ręce korzystając z środków dezynfekujących (płynów i chusteczek dezynfekujących).
Jak możemy się chronić:
- rezygnujemy z uścisku dłoni,
- zachowujemy odstęp 2 metrów od innych ludzi,
- używamy rękawiczek, chusteczek dezynfekujących lub płynów podczas wizyty w sklepie,
- myjemy ręce mydłem lub środkiem dezynfekującym po powrocie do domu,
- dezynfekujemy również wnętrze samochodu,
- przy kaszlu i kichaniu stosujemy jednorazowe chusteczki,
- używamy łokcia podczas otwierania drzwi, dotykania włączników światła,
- odkażamy blaty stołów, ekrany telefonów czy komputerów,
- dbamy o dobre odżywianie i nawadnianie.
Zadbajmy również o naszych bliskich, o dobre rodzinne relacje, o bezpieczeństwo i komfort poprzez wspólne spędzanie czasu, rozmowy i rodzinne rytuały.
Zalecenia dla osób zarażonych koronawirusem, którzy nie wymagają hospitalizacji
